Међународна конференција
Архиви на Web-у
(искуства, изазови, визије)
Од 23. до 25. новембра 2010. године у Бечу је у Аустријском државном архиву одржана Међународна конференција Архиви на Web-у (искуства, изазови, визије). Конференцију су заједнички организовали: ICARUS (Међународни центар за архивска истраживања, са седиштем у Бечу), Аустријски државни архив и Епископални архив Ст. Полен, а финансијски догађај је подржан и од стране Аустријског савезног министарства за науку и истраживање, града Беча и програма Европске комисије ЕУ Култура 2007-2013.
Током три дана конференције, своја искуства, мишљења, планове, проблеме са којима се сусрећу услед све убрзанијег развоја информационих технологија, како у форми званичних излагања, тако и у неформалним разговорима, у пријатном амбијенту Аустријског државног архива, размењивали су архивисти и стручњаци који су дошли из читаве Европе (Шпанија, Португалија, Француска, Немачка, Аустрија, Чешка, Пољска, Словачка, Румунија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Србија...). Садржаји излагања који су се за три дана могли чути кретали су се у распону од теоријског промишљања улоге архива и архивиста у времену све убрзаније информатизације друштва и непредвидљивости нових тенденција, па до конкретних примера у пословима на дигитализацији архивске грађе и креирања специјализованих инфорационих система. Међу осталима, запажено предавање о проблематици дугорочне заштите докумената у дигиталном времену одржао је др Манфред Толер (Manfred Thaller), који тренутно у Келну предаје компјутеризацију у хуманистичким наукама, а који се већ више од тридесет година бави проблематиком примене рачунара у историјској науци и архивистици.
Општи утисак који се могао стећи након конференције је да је будућност већ увелико дошла и да је у току велико преиспитивање досадашњег начина рада у архивима и у управљању документима. Како је то сликовито рекао председник ICARUS-а Томас Ајгнер (Thomas Aigner), у великој мери од самих људи из архивске струке зависи да ли ће се ларва која је настала на прагу новог миленијума у додиру архива и информатичког доба претворити у шареног лептира или у нешто друго, непредвиђено.
Уочи конференције, у уторак 23. новембра пре подне, одржан је и састанак ICARUS-а на којем је архивиста Слободан Мандић презентовао имплементацију информационих технологија у Историјском архиву Београда. Присутни су показали велико интересовање за информациони систем Јанус и за начине на који су се ''традиционални'' облици рада удружили са новим технологијама у циљу успешнијег рада, како запослехих у самом Архиву, тако и корисницима његових услуга. Такође, пажњу је привукла и могућност учествовања Историјског архива Београда у заједничким пројектима са другим архивима на међународном нивоу, при чему је нарочито значајно да Архив Београда међу својим фондовима поседује грађу од ширег интереса за културно наслеђе Европе, попут фонда Земунског магистрата. Истакнуто је да се управо са таквим фондовима, који садрже грађу на више језика, који се тичу више држава, али и који заједно са фондовима сличне провенијенције у другим архивима (других земаља) чине једну ширу целину, праве најквалитетнији пројекти у области заштите европске културне баштине. |