Отварање: 14. новембар 2013. у Галерији Архива; 20. март 2014. на Савском шеталишту, парк Калемегдан
Аутор: Ђурђија Боровњак 
Сарадници: Исидора Стојановић, Мирјана Обрадовић 
Графичка припрема каталога и паноа: Владимир Мијатовић 
Лектура и коректура: Весна Лекић
Техничка реализација: Миодраг Гавриловић, Горан Маринковић, Иван Арсенијевић, Бојан Коцев, Срђан Орестијевић, Вук Бабић, Немања Чолић, Петар Гајичић 
Изложбу отворио: Патријарх српски г. Иринеј, у присуству београдског надбискупа Станислава Хочевара, муфтије србијанског Мухамеда еф. Јусуфспахића и Рабина Јеврејске заједнице у Србији Исака Асиела

Изложба је посвећена архитектонском развоју сакралног Београда. На 32 паноа приказана је пројектна и фото-документација о верским објектима у Београду које Историјски архив Београда чува у својим фондовима и збиркама и обухвата период од друге половине 16. века до почетка Другог светског рата. Поставка је допуњена појединим документима из сродних институција и приватних колекција.

Као део слојевитог културног идентитета београдске средине представљени су пројекти и остварења како водећих домаћих тако и иностраних аутора, архитектонски конкурси, а поједина пројектна решења се по први пут представљају стучној и широј јавности.

На изложби су презентовани Протоколи крштених, венчаних и умрлих Српске православне цркве, Матрикуле и Матице Римокатоличке цркве, затим Протоколи венчаних и умрлих Јеврејске црквене општине сефардског и ашкенаског обреда, као и рукописна Књига фетви на османском турском језику.

Као посебан сегмент на изложби приказан је десетоминутни филм Југословенске кинотекте о полагању камена темељца за зграду Богословије Св. Саве (чије је подизање омело избијање Првог светског рата) који је премијерно приказан 1. маја 1914. у биоскопу „Касина“, као и пратећа филмска сторија о прослављању верских празника у Београду пред почетак Другог св. рата.

Отварајући изложбу, Патријарх српски г. Иринеј је захвалио Историјском архиву Београда и истакао да је Београд увек био мултинационални и мултирелигијски град у којем је свако могао и може да исповеда своје верско определење. Патријарх је додао да данас сви треба да се трудимо да влада хармонија, да се поштују принципи Миланског едикта који је, на радост хришћанског света, обележен ове године, и да свако верује како верује и има слободу да то исповеда по својој вољи и жељи.

Директор Историјског архива Београда мр Драган Гачић изразио је посебну захвалност на помоћи од идеје до реализације изложбе др Милети Радојевићу, директору Канцеларије за сарадњу са црквама и верским заједницама, као и Патријаршији Спрске православне цркве.

Отварању изложбе присуствовали су и епископ ремезијански г. Андреј, амбасадор Белорусије г. Чушев, проф. др Предраг Пузовић, декан Православног богословског факултета у Београду, проф. др Драгомир Сандо, продекан као и бројни представници јавног и културног живота Београда.

Каталог изложбе

Отварање изложбе у Галерији Архива

Отварање изложбе на Калемегдану